Fuar Hakkında - Konya Hayvancılık FuarıKONYA HAYVANCILIK 6. Hayvancılık, Hayvansal Üretim Teknolojileri ve Yem Endüstrisi Fuarı kuruluşumuz TÜYAP Konya Fuarcılık A.Ş tarafından T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere, TZOB Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, PANKOBİRLİK, T.C. Konya Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Borsası ve Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şubesi ve KOSGEB’in sağladıkları değerli destek ve iş birlikleri ile Konya Tohum, Konya Sulama Teknolojileri ve Bitki Besleme Fuarı ile eş zamanlı olarak Konya Ticaret Odası – TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.   
   
Hayvancılık bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de artan nüfusun yeterli ve dengeli beslenmesinde ve birçok alanda endüstri hammaddesi olarak kullanılması açısından önemli bir yer tutmaktadır. Bununla birlikte hayvancılık sektörü diğer sektörlerden farklı olarak içinde birçok sektörü barındırması sebebiyle ülke ekonomisine olduğu kadar ülkenin sosyal sorunlarına da çözüm getirmektedir.
Türkiye'nin tarım ve hayvancılık sektöründe gerek sahip olduğu tarım alanları, gerekse barındırdığı hayvan sayısı ile Konya önemli bir yere sahiptir. Konya 38.257 km2' lik yüz ölçümü ile Türkiye'nin en büyük ilidir. Bu büyük yüz ölçümünün yanında Konya 2 milyon altı yüz altmış bin hektar alanlık tarım arazisine sahiptir. Ülkemizde toplam tarımsal üretim içinde 1.3 katrilyonluk üretimle %5'lik bir paya sahiptir. Bu nedenle ilimiz Türkiye'nin buğday deposu olma özelliğinin yanında hayvancılık sektöründe de oldukça önemli bir noktadadır.
Türkiye’de üretilen sütün %10’u, kırmızı etin ise yaklaşık %5’i Konya’da bulunmaktadır. Ayrıca, Konya yumurta üretiminde önde gelen iller arasındadır. Türkiye’de üretilen toplam yumurtaların %15-20’si Konya’da üretilmektedir. İlimiz hayvancılık sektörü ile ilgili sahip olduğu güç ve değerler ile “Ülkemizin Protein Deposu”  konumundadır.

6. kez Konya Tohum, Sulama Teknolojileri Fuarları ile eş zamanlı gerçekleştirilerek 3 gün boyunca yurt içi ve yurt dışından gelecek on binlerce ziyaretçiye ve gerçekleştirilecek yarışma ve etkinliklere ev sahipliği yapacaktır.